BURAK YETER İLE ÖZEL RÖPORTAJ  Magazin Haber Resmi

BURAK YETER İLE ÖZEL RÖPORTAJ

1- Burak Yeter kimdir ve günlük hayatında neler yapar ? 

Kendisi müzisyen aynı zamanda inşaat mühendisidir. 10 yıllık bir DJ'lik geçmişi olmakla birlikte önde gelen sanatçılara altyapılar hazırlamaktadır.

2- Bu sektöre atılırken kimden ilham aldınız ileride böyle bir dj olabileceğim dediğiniz birisi var mıydı?

Kendimi geliştirmenin yollarını aramakla birlikte buna yakışacak formülleri araştırmaya ve geliştirmeye devam ediyorum. Her zaman iyi bir DJ'den  önce çok iyi bir araştırmacı olunması gerektiğini de sürekli vurgulamaktayım.

3- İlerde ki hedefleriniz nelerdir ?

Yakın zamanda çıkacak olan yeni single'ıma odaklanmış durumdayım. Şuan Tuesdan den sonra çıkan "Burak Yeter & Ryan Riback - Go 2.0" şarkımız çok beğenildi. En yakın zamanda bu şarkıya klip çekmeyi düşünüyoruz.

4- Sizin için en önemli çalışmanız hangisi,o çalışmayı ne hissederek yaptınız ?

Ajda Pekkan - Oyalama Beni Remix, 

Demet Akalın - Çalkala ( Müzik, Aranje ) ve Derya Uluğ - Okyanus (Müzik, Aranje) 

Bu şarkılar benim için çok önemlidir. Kendimi bulabiliyorum bu aranjelerimde. 

Son dönemlerde de Tuesday adlı eserim Dünya listelerine girmeyi başardı.

5- Hayatınızda ki dönüm noktası nedir ?

Özel bir günüm yok ancak basamakları ağır ağır çıkmanın avantajlarını yaşıyorum. Tecrübe bu konuda size çok yol gösterebiliyor.

6- Türkiye ve dünyada hangi sanatçılarla çalışıyorsunuz ?

Türkiye'de çalışmadığım sanatçı kalmadı neredeyse. Bir araya gelmesem bile mutlaka bir eserine bir düzenleme yapmışımdır nacizane sanatçılarımızın. Şuan daha çok dünya pazarındaki sesi etkili olan sanatçılarla çalışmaya özen gösteriyorum.

7- Türkiyede ki müzik sektörü hakkında ne düşünüyorsunuz daha da ileriye taşımak için neler yapılabilir ?

Türkiye'deki müzik sektörü 90'larda altın çağını yaşamıştır. Son 5 sene de yerinde saymaktadır. Yeni şeyler üretilmediği müddetçe ilerleme kaydedilemeyecektir. Copy-Paste de üzerimize yok. Müzisyenlerimizin sıradışı soundlar denemesi gerekiyor. Burda altını çizmek istediğim konu çok uç noktalar olmamakla birlikte, halkımızın da seveceği tonlarda gidip gelmek...

8- Türkiye de son dönemde çıkan müziklerin sözlerini ve alt yapılarını nasıl buluyorsunuz dünyada da bu tarz örnekleri var mı ?

Dediğim  gibi 5 parmağı geçmez Türkiye'de farklı işler. Ya da çok farklı olduğu için pazarlanamama stratejisinden doğamayan şarkılar... Bunun örnekleri dünyada da var ancak Türkiye'de işin kolayına kaçan müzisyenler maalesefki çok. 

9- Türk  sanatçıları ile yabancı sanatçılar arasındaki en önemli farklılıklar nedir ? bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Yurt dışındaki sanatçıların kalıpları çok daha geniş. Türkiye'de armoni olarak bir kalıbımız var, dışına çıkmakta zorlanıyoruz. Müziğin sınırı olmamalı. Müziğin ne kemiği olur ne de pasaportu. İstediğiniz gibi hareket edin sadece oyunu kurallarına göre oynayın.

10- En son yaptığınız ‘Tuesday’ single 233 milyon kez izlendi. Böyle bir başarı bekliyor muydunuz? 

New World projesine 3 yıl önce başladım. Sırasıyla Happy, Tuesday ve Go single'larını çıkardım. Şuan 16 yeni şarkım daha var. Bu şarkıları çıkarmak için sabırsızlanıyorum.

11- Dünyanın önde gelen djlerin katıldığı tomorrowland organizasyonuna sizde sahne almak ister miydiniz? 

Kim istemez?

12- İş hayatınızda çalışma temponuz nasıl geçiyor ?

Gayet keyifli. Müzik dışında ailem ve arkadaşlarıma da zaman ayırıyorum. Müzikle beraber kavrulmaya devam ediyoruz. işin en güzel tarafı kavurmayı çok severim :) 

Röportaj : GAMZE KUDU - BETÜL BAL 

 

 

 

BENZER HABERLER